Jak se správně starat o šperky?

Aby vám šperky vydržely zářivé a krásné, je potřeba jim věnovat vhodnou péči. A protože jsem si vědom, že ne vždy je snadné tu správnou péči odhadnout a internetem koluje množství informací, které by vašim cennostem mohly spíš ublížit, sepsal jsem pro vás několik základních kroků, kterým je dobré věnovat pozornost.

Uchovávání šperků

Šperky uchovávejte v krabičce nebo šperkovnici ideálně tak, aby se navzájem nedotýkaly. Zabráníte tak zbytečnému poškrábání a ztrátě lesku. Velmi šikovné je i pořízení cestovní šperkovnice, ve které šperky bezpečně převezete na cestách. Ideálně by šperkovnice měla být vystlaná jemnou plstí, sametem či semišem. Poškrábání předejdete pořízením šperkovnice se samostatnými přihrádkami na náušnice, kapsami na náhrdelníky ruličkami na prsteny. Perlové šperky je důležité uchovávat v prodyšné krabičce, potřebují totiž dýchat.

Čištění šperků

Pravidelně je očišťujte od drobných nečistot, prachu a potu. K tomu vám postačí měkký kartáček na zuby či měkký hadřík a teplá voda se saponátem. Zlato nejlépe vyleštíte pomocí speciální tekutiny na drahé kovy, kterou seženete v běžné drogerii.

U čištění je důležité dbát na jednotlivé materiály. Například zlato se nedoporučuje vystavovat chloru, stříbro má tendenci černat, je proto dobré na něj pořídit speciální čistič. Perly naopak žádné chemii nevystavujte, nejlépe jim uděláte tím, že je budete nosit a dávat jim potřebnou pozornost. Milují kontakt s naší pokožkou, jejíž přirozená mastnota jim dodává záři a lesk.

Pokud by šperky byly hodne zašlé a domácí péče na ně nestačila, stačí mi je přinést a rád vám je dám opět do pořádku.

Kdy šperky nenosit

Šperky odkládejte při hrubší fyzické práci, například při práci na zahradě či úklidu. Pozor si dávejte i při sportu, kdy by mohlo dot k nárazu či tlaku, který by mohl šperk poškodit. Pozor dávejte i na čisticí prostředky a jiné chemické látky. Některé kameny jsou měkké, a proto i více náchylné k poškrábání ci poleptání. Na kráse vašim šperkům mohou brat i běžné kosmetické přípravky. jako jsou například krémy, parfémy i laky na vlasy. Šperkům může uškodit i koupání, a to především v chlorovaných bazénech a moři, pokud ale chcete být extrémně obezřetní, raději je sundejte i před sprchou.