Průvodce barevnými drahokamy
V předchozím článku jsem vás provedl všemi základy a zajímavostmi o diamantech. Tentokrát bych vám rád přiblížil barevné drahokamy, se kterými při výrobě šperků pracuji. Nejčastěji u mě najdete barevné safíry, rubíny a smaragdy. Stejně jako je tomu u diamantů, i u barevných drahokamů je dobré vyznat se v jeho specifikacích. Zároveň se s nimi pojí všemožné legendy, mýty a doporučení. Pojďme tedy na to!
Safíry
Základní informace
Název safír pochází z řeckého ‚sappheiros‘, což v překladu znamená modrá. Spadá do rodiny korundů, stejně jako červený rubín. Z hlediska tvrdosti stojí hned po diamantu na druhém místě a na Mohsově stupnici mu, stejně jako rubínu, náleží číslo 9. Přestože je jeho nejznámější a nejvyhledávanější barvou modrá, můžete se setkat s celou barevnou škálou safírů. Ty se odvíjí od množství příměsí jiných prvků a barví tak kameny do purpurova, růžova, červena, oranžova, žluta až žluto-zelenava.
Specifikace kamenů
I u safírů se můžete orientovat podle tzv. 4C. Pokud o nich slyšíte poprvé, mrkněte na článek o diamantech, kde jsem vše pečlivě vysvětlil. Z hlediska barvy je nejčastější a nejoblíbenější barvou jednoznačně modrá. Její intenzita je jednoznačně nejdůležitějším faktorem, který určuje kvalitu a cenu, a to do značné míry i na úkor jeho velikosti. Safíry lze zpracovat do nejrůznějších tvarů, nejčastěji se s nimi setkáme v podobě oválu, kulatém nebo cushion brusu. Čistota přírodních safírů se obvykle klasifikuje na stupnici písmen, přičemž nejlepší hodnotou je AAA. Kameny s horší čistotou a většími inkluzemi se poté pohybují na stupnici směrem dolů.
Mýty, zajímavosti a využití
Safír se považuje za symbol nebes, nevinnosti, pravdy a dobrého zdraví. Věří se, že přináší dary naplnění, radosti, prosperity, vnitřního míru a krásy. Někteří ho nosili, aby odvrátili nemoci nebo jako ochranu na cestách.Jsou jedněmi z nejcennějších drahých kamenů. Populární ve starověkém Římě, starověké Persii a po celý středověk. Tmavě modré safíry se pojí s královskou hodností (což pravděpodobně přispělo k pojmenování barvy „královská modř“). Královské modré safíry často nosili středověcí králové, z nichž někteří věřili, že je drahokamy ochrání před nepřáteli. Vzpomenout můžeme i zásnubní prsten princezny Diany, jeden z nejznámějších šperků v historii. Prsten tvoří jedinečný 12karátový cejlonský safír obklopený 14 diamanty.
Rubíny
Základní informace
Rubín je po staletí oceňován především pro svou krásnou barvu a vzácnost. Je jedním z nejcennějších drahých kamenů a jeho cena ve výjimečných případech může překonat i cenu přibližně stejně velkých diamantů. Díky opravdu vynikající tvrdosti a odolnosti, která na Mohsově stupnici dosahuje stupně 9, má ideální proporce pro broušení. Hluboká červená barva symbolizující vášeň a touhu z něj právem dělá také oblíbený symbol romantické lásky.
Specifikace rubínu
Stejně jako safír, spadá rubín do rodiny korundů. Nejdůležitějším faktorem, podle kterého měříme nejen kvalitu, ale i cenu rubínu, je barva. Barevná škála rubínů je poměrně široká, nejvzácnější a tím pádem i nejžádanější je barva tzv. holubí krve. Jedná se o sytě červený odstín s nádechy purpurové až fialové. Z hlediska čistoty se u rubínu, na rozdíl od diamantů, tolerují inkluze. V ideálních případech totiž mohou vytvářet vzácné efekty, například kouřový efekt nebo efekt kočičího oka. Cena rubínů s takovou charakteristikou může být často vyšší než cena rubínů čirých. Díky již zmiňované vysoké tvrdosti mohou být rubíny upraveny do nejrůznějších brusů i tvarů.
Mýty, zajímavosti a využití
Rubíny symbolizují sílu a ochranu. Když se rubín nosil jako talisman, věřilo se, že pomáhá chránit válečníky v bitvě. Zmínku o nich najdete dokonce čtyřikrát v Bibli, a to díky jejich kráse a moudrosti. Nejdražším rubínem, který se kdy prodal, byl tzv. „Hope Ruby“, který se s celkovou hmotností 32,08 karátů prodal za 6,74 milionu dolarů. Koruna českého svatého Václava obsahuje celkem 250 karátů rubínů.
Smaragdy
Základní informace
Přestože specifická zelená barva není pro každého, smaragdy si udržují svou vlastní třídu a jsou jedním z nejvyhledávanějších drahokamů na trhu. Smaragd, který je nejcennějším kamenem z rodiny berylů, má a vždy měl navrch před ostatními zelenými drahokamy, jako peridot a turmalín, a to svými svěžími modrozelenými tóny. Narozdíl od výše zmíněných kamenů se smaragd na Mohsově stupnici umisťuje na stupních 7,5-8, což z něj činí podstatně křehčí kámen. Intenzita specifické modrozelené barvy se odráží primárně od obsahu chromu a vanadu. Čím více těchto dvou prvků smaragd obsahuje, tím je jeho barva intenzivnější.
Specifikace
I u smaragdů je barva stěžejním při určování hodnoty. Nejcennější smaragdy nabývají sytě zelených odstínů s modrými odlesky. Tyto smaragdy pocházejí nejčastěji z Kolumbie, největšího světového naleziště smaragdů. Z hlediska čistoty jsou paradoxně inkluze připomínající drobné praskliny vítány, díky nim totiž víme, že se jedná i pravé, přírodní smaragdy.
Jak už jsem uvedl výše, smaragdy jsou výrazně křehčí, než ostatní drahé kameny, zpracovávat se tedy musí se zvýšenou opatrností. Jako jediné kameny mají svůj vlastní brus, smaragdový brus neboli emerald cut. Tento brus obdélníkového, případně čtvercového tvaru, má seříznuté rohy, které kamenu nejen vizuálně lichotí, ale zároveň ho taky chrání před poškozením.
Mýty, zajímavosti a využití
Nejstarší smaragdy mají až 2,97 miliardy let. První známé smaragdy se těžily v Egyptě kolem roku 1500 před naším letopočtem. Byly Kleopatřiny nejoblíbenější kameny a její vášeň pr Podle starověkého folklóru vám smaragd položený pod jazyk pomůže nahlédnout do budoucnosti. Říká se, že smaragdy chrání před ztrátou paměti a posilují intuici.