Průvodce polodrahokamy

V minulých článcích jsme si představili diamanty, drahokamy a perly. Teď přišel čas se věnovat polodrahokamům, které v mých špercích najdete také. Jedná se o citrín, ametyst, onyx a topaz.

Citrín 

Citrín je v současné době jedním z nejvíce populárních a zároveň dostupných žlutých kamenů. Jeho zářivá barva, od které je zároveň odvozen i jeho název (z francouzského citron), a atraktivní cena, z něj udělaly nejprodávanější žlutý kámen na trhu. Patří mezi makrokrystalické křemeny a svou paletu barví od světle žluté až po sytě hnědo-oranžovou, medovou. Jeho hlavní naleziště najdeme v Brazílii, Španělsku a na Madagaskaru. Na Mohsově stupnici obsazuje číslo 7 a je tak jedním z nejodolnějších křemenů. 

O Citrínu se říká, že přitahuje sílu slunce a dobrou energii, která povzbuzuje kreativitu a fantazii. Pomáhá povzbudit pozitivní myšlenky a nacházet řešení problémů. Zároveň se považuje za kámen hojnosti a bohatství, zejména pak při podnikání. 

Šperky s citrínem

Ametyst 

I Ametyst patří do skupiny křemene a svou popularitu nabyl především díky hlubokým odstínům fialové barvy, kterou si oblíbily už nejstarší civilizace. Název kamene vznikl z řeckého „amethystos“, výrazu pro střízlivost. Staří řekové věřili, že je ideální ochranou proti otravám a opilosti. Stal se tak oblíbeným amuletem. Naleziště Ametystu se nacházejí v Brazílii, USA, Zambii, Rusku a Indii. 

Ametyst údajně přináší svému nositeli ochranu, trpělivost a rovnováhu. Posiluje intuici a nositele chrání před špatnými sny a stresem. Některá náboženství považují ametyst také za kámen lásky, proto je možné jej umístit například do zásnubního prstenu, hodí se také jako dárek k Valentýnu.

Šperky s ametystem

Onyx

Onyx, kámen noci, je oblíbeným drahokamem hojně využívaným nejen u dámských, ale i pánských šperků. Jeho název pochází z řeckého ‚onux‘, znamenající drápy, které symbolizují bílé linky na černém povrchu. Největším nalezištěm Onyxu je Indie, Jižní Amerika a Madagascar. Nejznámější barvou tohoto kamene je černá, existuje ale i v odstínech hnědé, zelené nebo červené.

Jedná se o ochranný kámen, který pomáhá v konfliktech všeho druhu a dodává sílu. Významnou roli hraje i v oblasti sexu, nejen, že dodává sebedůvěru a kontroluje sexuální tužby, v minulosti se užíval i ke snížení porodních bolestí. Dále působí na zuby, kosti, kostní dřeň, léčí krevní poruchy a problémy nohou.

Šperky s onyxem

Topaz 

Topaz je jedním z nejznámějších a nejstarších drahých kamenů. Dle jedné teorie byl pojmenován podle ostrova Topazos v Rudém moři; jiní se zase přiklání k tomu, že jméno pochází ze sanskrtského slova tapas, znamenající oheň. Má jednu z nejširších barevných škál. Může být čirý, bílý, žlutý, růžový, modrý, šedý, oranžový, zelený, fialový. Barvu kamene ovlivňuje konkrétní složení chemických prvků. Má mnohá naleziště, zejména pak Brazílii, USA a Srí Lanku. 

Topaz je opředený všemi možnými mýty a legendami, které se liší v závislosti na barvě konkrétního kamenu a i na kultuře a náboženství. Spojují je jejich léčebné účinky, používal se například jako lék na oční choroby. Staří Řekové věřili, že je udělá neviditelnými. Indové jej zase považovali za kámen nesmrtelnosti. V současné době se traduje, že Topaz chrání před negativitou, mírní strach, vztek a napomáhá proti depresím. Nositeli přináší radost a upevňuje zdraví.

Šperky s topazem