Průvodce Salt&Pepper diamanty

Termín „salt & pepper“, v překladu „sůl a pepř“ odkazuje na vzhled diamantu. Díky kombinaci cenných a bílých inkluzí vzniká unikátní diamant s kouřovým vzhledem a zdánlivě mramorovou strukturou. To, co se dříve chápalo jako nedokonalost, nyní přitahuje pozornost mnoha zákazníků, kteří hledají alternativní přístup k tradičnímu bílému diamantu.

4C Salt&Pepper diamantů

Při posuzování kvality diamantu se i zde setkáváme s pojmem 4C. Jak už jste si mohli přečíst v předchozích článcích, tento výraz popisuje vlastnosti, podle nichž se hodnotí kvalita diamantu: čistota (clarity), barva (color), řez (cut) a karát (carat). Avšak u salt & pepper diamantů mají tyto čtyři aspekty při určování hodnoty úplně jiný význam. 

Čistota (clarity)

Tyto diamanty jsou posuzovány na základě výrazných inkluzí, které představují klíčový prvek jejich krásy. Tradičně se diamanty hodnotí na základě jejich absence, u těchto diamantů se však jedná o pravý opak. Tyto inkluze obvykle obsahují neprůhledné minerály, jako jsou grafit, hematit a pyrit. Čím více černých inkluzí, tím šedivější nebo tmavší bude celkový vzhled kamene.

Barva (color)

Salt and Pepper diamanty najdeme na barevné škále od téměř černé, přes tmavě nebo světle šedé, po mléčné a dokonce téměř bezbarvé. Ojediněle můžou vykazovat odstíny červené, oranžové, žluté až zelené. Díky rozmanité škále odstínů je možné je kombinovat nejen s různými kovy a jejich barvami, ale i styly šperků. 

Brus (cut)

I brus se liší od tradičních diamantů. Standardně má brus diamantu zvýraznit jeho krásu a brilanci. Nicméně vysoký počet inkluzí v Salt and Pepper diamantech znamená, že brilance je přirozeně nízká. K zvýraznění krásy tohoto diamantu se kameny brousí tak, aby zdůrazňovaly inkluze a vzory, které vytvářejí. Z tohoto důvodu jsou běžné i jinak neobvyklé řezy.

Karát (carat)

Velikost v karátech solí a pepř diamantů má rozsáhlý rozsah. Tyto kameny jsou cenově dostupné a snadněji dostupné ve větších velikostech. Oproti tradičním diamantům se odlišují v tom, že cena neklesá exponenciálně s nárůstem velikosti karátu. U solí a pepř diamantů zůstává cena relativně stabilní s rostoucí hmotností karátu.

Vaše šperky s diamanty Salt&Pepper

Pokud patříte mezi ty, co neradi volí klasiku a nevšední krása Salt and Pepper diamantů vás zaujala, rádi pro vás vytvořím individuální šperk. Stačí se mi ozvat na ja@michalkadanik.cz.